oftalmoskopia bezpośrednia - badanie przeprowadza lekarz trzymając wziernik przed własnym okiem i zbliżając go do oka chorego. Pacjent znajduje się w ciemnym pokoju. Na polecenie lekarza patrzy się w różnych kierunkach, aby można było ocenić żądane miejsce dna oka,
Od około tygodnia w lewym oku czuje takie jakby drganie, trochę tak jakby pod powieką coś mi pulsowało. Nie trwa to bez przerwy, ale codziennie zdarza się taki epizod lub nawet kilka razy dziennie. Czasem boli mnie głowa po tej stronie. Oko też czasem szczypie lub robi się czerwone, ale kiedyś...
Oftalmoskopię powinny regularnie wykonywać osoby ze schorzeniami ogólnymi, jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby krwi oraz osoby używające niektóre leki w terapii chorób neurologicznych i nowotworowych.
in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyce i miażdżycę. Umożliwia również wykrycie nieprawidłowości budowy i funcjonowania siatkówki, błony naczyniowej i nerwu wzrokowego.
Chociaż badanie dna oka jest stosunkowo proste i bezbolesne, może być konieczne podjęcie pewnych środków ostrożności przed i po badaniu. Na przykład, ze względu na krople rozszerzające źrenice, pacjenci mogą doświadczyć przejściowego zamglenia widzenia i być bardziej wrażliwi na światło.
Badanie dna oka jest zalecane dla wszystkich, szczególnie dla osób powyżej 40 roku życia, osób z chorobami oczu, cukrzycą lub wysokim ciśnieniem krwi. Jest to kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób oczu.
Ogromna zaletą zdjęć dna oka jest możliwość bezpośredniego porównania zdjęć z dwóch różnych okresów i ocena ewentualnych zmian. Zdjęcia dna oka powinny być częścią kartoteki pacjenta, dlatego dobrze jest wykonywać badanie regularnie w tej samej placówce lub poprosić o kopię dokumentów przy zmianie specjalisty.
Skaningowa konfokalna oftalmoskopia laserowa – rodzaj laserowego oftalmoskopu, dzięki któremu uzyskuje się trójwymiarowe mapy siatkówki oka.
Badaniu dna oka towarzyszy funduskamera, czyli specjalny aparat fotograficzny. Doskonałej jakości zdjęcia wewnętrznych struktur gałki ocznej stanowią ogromną pomoc w stawianiu trafnej diagnozy oraz pozwalają na obserwację zachodzących zmian.
Na badanie warto wybrać się z bliską osobą, ponieważ krople tymczasowo upośledzają widzenie. Po zakropieniu przez Okay 3-four godziny niemożliwe będzie wykonywanie czynności wymagających poprawnego widzenia m.in. prowadzenie samochodu u dorosłych czy obowiązki szkolne u dzieci.
Porównując różne metody dbania o oczy po badaniu dna oka, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Poniższa tabela przedstawia porównanie dwóch popularnych metod: stosowania kropli do oczu i unikania intensywnego oświetlenia.
Oftalmoskopia polega na rzutowaniu światła na dno oka, co powoduje jego rozświetlenie i umożliwia oglądanie jego obrazu w czasie rzeczywistym.
Badanie dna oka jest badaniem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Możliwe jest wielokrotne jego wykonywanie. Ze względu na silne światło wziernika, może powodować dyskomfort, czy nieostre widzenie, ale uczucie to ustępuje w przeciągu kilku/kilkunastu minut.
Dzięki temu okulista będzie mógł obejrzeć większą powierzchnię dna oka. Badanie odbywa się here w zaciemnionym pokoju. Specjalista ma do dyspozycji 3 metody.